Leczenie hemoroidów domowymi sposobami

Leczenie hemoroidów nie jest łatwe. Choroba ta może przytrafić się właściwie każdemu z nas, bez względu na wiek. Kiedy żylaki odbytu zaczną skutecznie uprzykrzać nam życie, wówczas na pewno warto zasięgnąć fachowej porady lekarza. Istnieje także kilka domowych sposobów na hemoroidy, które możemy wykorzystać w walce z niepożądanymi guzkami krwawniczymi.

Hemoroidom sprzyjają przewlekłe stany zapalne, brak ruchu, a także niewłaściwa dieta. Jeśli nie chcesz dopuścić do ich rozwoju, koniecznie zwróć uwagę na swój styl życia oraz nawyki żywieniowe. Kiedy natomiast żylaki odbytu już się pojawiły, sięgnij po sprawdzone domowe sposoby.

Terapie ziołowe

Ziołolecznictwo jest jedną z najstarszych metod leczenia hemoroidów. Wśród najczęściej wymienianych ziół przynoszących ulgę w leczeniu żylaków odbytu pojawia się przede wszystkim tak zwany oczar wirginijski. Zioło to nazywane jest także orzechem czarnoksięskim i doskonale nadaje się do walki z guzkami krwawniczymi. W medycynie zazwyczaj wykorzystuje się korę oraz sproszkowane liście tej rośliny, które służą do robienia okładów.

Duże znaczenie w leczeniu hemoroidów ma także kasztanowiec zwyczajny. Związki zawarte w kwiatach tej rośliny mają działanie antybakteryjne oraz rozluźniające. Kasztanowiec, podobnie jak wyżej wspomniany oczar, przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Okłady z tego zioła dodatkowo zapobiegają rozwojowi stanów zakrzepowych w hemoroidach.

Co jeszcze przyniesie ulgę?

Kiedy cierpimy na hemoroidy, bardzo ważne jest dbanie o właściwą higienę intymną. Nie wolno zapominać o dokładnym podcieraniu się po każdej wizycie w toalecie. Co więcej, najlepiej do tego celu używać miękkiego oraz bezzapachowego papieru toaletowego. Barwiony papier może wywoływać podrażnienia.

Ulgę w hemoroidach może przynieść nam także posmarowanie okolicy odbytu wazeliną lub olejkiem z kiełków pszenicy. By zmniejszyć ból i obrzęk towarzyszący guzkom krwawniczym, można też sięgnąć po kostki lodu lub specjalne ziołowe czopki, które dostępne są w aptekach bez recepty.